Форумът на Матей Казийски

ИндексИндекс  ГалерияГалерия  Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори  ТърсенеТърсене  ПотребителиПотребители  Потребителски групиПотребителски групи  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

Share | 

Старо, но интересно =)

Go down 
АвторСъобщение
(((: Ваня :)))

Брой мнения : 9773
Registration date : 08.07.2008

ПисанеЗаглавие: Старо, но интересно =)   Нед Окт 12, 2008 8:21 pm

Спецове готвели Матей Казийски за най-високия разпределител в света
ГЕОРГИ ФИЛИПОВ

Матей Казийски е само на 19 години, а името му се върти в ефира вече повече от 2 години. Когато човек слуша спортните новини, толкова често му се налага да чува, че някой си Казийски е направил това или онова, че накрая му идва да каже: "Абе, дай да го видим кой е тоя."
Който се е заседял малко повече пред телевизора по време на мачовете на България от Световната лига, не се е излъгал. Именно в тях Матей Казийски се превърна в най-горещото име в българския волейбол. Доскоро бе смятан за част от бъдещето на този спорт, но бързо-бързо си извоюва място в настоящето.

Казийски има голям талант. Той е висок 203 см, а отскокът му е един от най-добрите сред участниците в лигата - 1,02 м. От близо година Матей е спрял да расте. "Надявам се повече да не раста, защото ще ми пречи, казва Матей. Винаги съм бил един от най-високите в класа, а в 4 или 5 клас се извисих с 10 см." Високият му ръст не е случаен,защото за любителите на волейбола името Казийски не е непознато. И двамата му родители са били национални състезатели - баща му Илиян беше разпределител, а майка му Валя - център. Самият Матей обаче не е бил принуждаван да се занимава с волейбол. "Никога не е стоял въпросът непременно да стана спортист и по-специално волейболист. От малък се въртя по залите покрай нашите. Даже се чудех дали да не се захвана с баскетбол. Веднъж просто започнах да тренирам волейбол и оттогава не съм спирал", разказва националът. Това се случва, когато Матей е на 9 г. Започва да тренира в "Славия". Първо, защото и родителите му са играли за "белия" отбор, и второ - сравнително близо е до дома му. Казийски живеят в къща в "Борово" - едно добро място за слависти.
В началото Матей е по-скоро последната дупка, но това си има своето обяснение. Той тренира с момчета, по-големи с 2 г. Оттогава винаги се развива по-рано от останалите. Миналата година се превърна в най-голямото откритие на световното първенство за младежи до 21 г. в Техеран, където българският отбор взе бронзовите медали. Веднага след това получи повиквателна и за мъжкия национален отбор. Нелепа грешка в заявките го извади от участие в европейското първенство, а тимът ни претърпя служебна загуба.
Това лято Казийски се утвърди като титуляр, а най-силните си мачове изигра на финалите на Световната лига. Той завърши като най-добър изпълнител на сервис, а при нападателите зае трето място сред 4-те отбора-финалисти.
Матей сякаш намери точната позиция на игрището, а за израстването му важна роля изигра сработването със съотборниците - всичките много по-опитни от него. "През годините съм играл всичко без либеро - и разпределител, и център, и диагонал на разпределителя. Много хора имаха странни виждания за моето бъдеще, но се надявам, че вече съм ги убедил къде съм най-полезен", смята волейболистът.
Една от странните идеи на специалистите била да го направят най-високия разпределител в света. С неговия ръст щял да вдигне много блокадата на отбора. Вероятно експертите са разчитали на гена на баща му. Нейсе, тази мания приключила.
Други, които се надявали да го направят копие на майка му, също се провалили. "Избрах да съм посрещач, защото това е най-отговорният пост. Аз самият се смятам за отговорен човек и исках да играя на позиция, която ми допада на характера", споделя младежът.
Бързият скок в националния отбор на тази възраст естествено оказа влияние. Той трябваше да застане редом до волейболисти, които вече 10 години носят националния екип. "Бях свикнал да съм водеща фигура в "Лукойл Нефтохимик" и да нося отговорността за отбора. Сега попаднах в по-равностойна среда и се почувствах необременен, което може би повлия да дръпна бързо", казва Матей.

Може би е странно, но нито майка му, нито баща му са най-добрите му учители във волейбола. Казийски твърди, че дължи всичко на треньорите си в "Славия".А за най-голям свой учител определя настоящия помощник-треньор на националния отбор Найден Найденов. Двамата работиха заедно и в младежкия състав, където Найденов също беше помощник. Наката, както е известен като състезател, беше един от най-добрите посрещачи в света. "Той е наистина голяма класа. Ако в нападение все пак съм постигнал някакво ниво, то посрещането определено още ми куца. На Найден дължа 99% от уменията си в този елемент", казва Казийски. Той определя като най-силното си качество нападението и със сигурност има защо - на финалите в Световната лига в Рим надскачаше противниковите състезатели. А те всичките бяха от световна класа - бразилци, италианци, сърби.
Силните му изяви и безспорните качества веднага станаха причина за интерес от редица европейски клубове. Макар да няма конкретна оферта, със сигурност българинът вече е в полезрението на скаутите. И тук идва логично въпросът за неговото бъдеще - в България или в чужбина. В момента правилниците на федерацията по волейбол забраняват трансферите зад граница на състезатели под 21 г. Управителният съвет е склонен да направи компромис в този случай. Казийски обаче не смята да се възползва от възможността. Той предпочита да остане още една година в България с всичките негативи от спортна гледна точка. Ще кара казармата в "Славия" и след това кариерата му ще е овободена от военното бреме.
"Смея да твърдя, че като младежи имаме невероятни кадри. Като потенциал - височина и физически данни, няма други като нас. След това обаче развитието в България се забавя. В прехода между младежите и мъжете другите ни изпреварват. Получава се пауза, която се преодолява едва в чужбина", казва Матей, според когото българският спортист е мързелив и демотивиранот финансова гледна точка.Когато обаче става въпрос за кариера, Казийски не съжалява, че не е имал шанса на някои други синове на големи български волейболисти да израснат в чужбина. Матей е живял 3 години във Франция - между 7-ата и 9-ата, където родителите му играха. Те обаче не останаха там като треньори, а се завърнаха у нас. "Не съжалявам. Щастлив съм, че израснах в България. Аз съм родолюбец. Обичам България като майка ми и съм горд, че съм българин", категоричен е Казийски.
Между другото волейболистът се определя като дете на баба и дядо. Те са оформили първите му 7 години. И до днес той живее с тях. "На тях дължа възпитанието си и изграждането на характера", разказва той. От 1 година има сериозна приятелка, но засега не мисли за женитба. "Още не съм готов за това. Когато усетя момента, ще го направя", казва Матей.
Любимото му занимание са компютрите и за игри отделя голяма част от свободното си време. "Може би не съм типичният представител на мъжкия пол, защото не обичам колите и футбола.Но все пак, ако трябва да се определя - на футбол съм от ЦСКА", казва 19-годишният национал, който вероятно това лято ще изкара курсове за шофьорска книжка.
Когато е вкъщи, отделя голямо внимание на немската овчарка Джери. В последните 2 г. обаче това рядко се случваше - той игра в Бургас. Именно заради бюджета на клуба се създаде мнението, че парите са водещи при избора му. "Имам пари, но те не са самоцел. За мен основното е да постигна удовлетворение от играта. Целя се много високо", твърди волейболистът.
Днес, след като телевизиите му обръщаха толкова много внимание, започна да идва и славата. "Нямам фенки, но от време на време ми се случва някой непознат да ме спре и да ме поздрави. Чувствам се като човек, когото са давали по телевизията, нищо повече", казва Казийски. Освен това той все още не е постигнал целите си. "Когато играхме срещу италианците и бразилците, се чувствах толкова малък във волейболно отношение. Тук, през сезона, си мислех, че съм постигнал нещо, но сега нагледно ми се припомни къде се намирам", разказва Казийски.

miss_clever

Брой мнения : 2179
Registration date : 17.07.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Старо, но интересно =)   Пон Окт 13, 2008 12:26 pm

Чудесно е, аз също много харесвам "Матей Казийски спял в залата " от 1 Септември 2006 smile
Върнете се в началото Go down
Вижте профила на потребителя
videto
Just meee
Just meee

Брой мнения : 3707
Registration date : 19.08.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Старо, но интересно =)   Пон Окт 13, 2008 1:26 pm

Мен ме радва това "Не съжалявам. Щастлив съм, че израснах в България. Аз съм родолюбец. Обичам България като майка ми и съм горд, че съм българин" дали още е на това мнение hmmm Ама не ми се вярва да се е променил толкова smile
miss_clever

Брой мнения : 2179
Registration date : 17.07.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Старо, но интересно =)   Пон Окт 13, 2008 2:07 pm

videto написа:
Мен ме радва това "Не съжалявам. Щастлив съм, че израснах в България. Аз съм родолюбец. Обичам България като майка ми и съм горд, че съм българин" дали още е на това мнение hmmm Ама не ми се вярва да се е променил толкова smile
Едва ли си е променил кой знае колко мнението. Ако го беше направил, сега щеше да не играе в нашия национален.
(((: Ваня :)))

Брой мнения : 9773
Registration date : 08.07.2008

ПисанеЗаглавие: Re: Старо, но интересно =)   Пон Окт 13, 2008 3:56 pm

И аз не мисля, че Матей си е променил мнението da

ПС:Ако имате стари интресни интервюта - качвайте smile

Sponsored content

ПисанеЗаглавие: Re: Старо, но интересно =)   

Старо, но интересно =)
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1